hosp
221

Region 6A track from Thursday in Chamberlain

Girls 100 Meter Dash
===================================================================================
Meet Record: R 12.01  1991        Althea Meeter, Cheyenne-Eagle Butte
12.90  HH
Name                    Year School                 Prelims                  H#
===================================================================================
Preliminaries
1 Sorensen, Makenzie        10 Chamberlain              13.21Q                  2
2 Weintjies, Emily           8 Mobridge-Pol             13.55Q                  1
3 Pawlowski, Teanna         11 Miller                   13.75q                  1
4 Schlechter, VonnaGail      9 Miller                   13.96q                  2
5 VanDusseldorp, Katelynn   10 Stanley Coun             14.10q                  2
6 Eagleman, Hailee          10 Cheyenne-Eag             14.14q                  1
7 Hand, Ella                 9 Stanley Coun             14.15q                  2
8 Vines, Miranda             9 Cheyenne-Eag             14.49q                  2
9 Garrigan, Gabby           10 Cheyenne-Eag             14.82                   2
10 Schaefers, Kassie         11 Miller                   14.86                   1
11 Sommars, Kennedy           9 Stanley Coun             15.01                   1
12 Riedelmayer, Judith       10 Chamberlain              15.39                   1
— Sharping, Taylor          12 Chamberlain                 NT                   1

Girls 100 Meter Dash
=======================================================================================
Meet Record: R 12.01  1991        Althea Meeter, Cheyenne-Eagle Butte
12.90  HH
Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
Finals
1 Sorensen, Makenzie  10 Chamberlain              13.13                   10
2 Weintjies, Emily     8 Mobridge-Pol             13.32                    8
3 Pawlowski, Teanna   11 Miller                   13.54                    6
4 Eagleman, Hailee    10 Cheyenne-Eag             14.11                    5
5 VanDusseldorp, Kat  10 Stanley Coun             14.18                    4
6 Hand, Ella           9 Stanley Coun             14.30                    3
7 Vines, Miranda       9 Cheyenne-Eag             14.77                    2
— Schlechter, VonnaG   9 Miller                      NT

Girls 200 Meter Dash
==========================================================================================
Meet Record: R 25.28  1991        Althea Meeter, Cheyenne-Eagle Butte
26.90  HH
Name              Year School                  Finals                        H# Points
==========================================================================================
1 Sorensen, Makenzie  10 Chamberlain              27.71                   3  10
2 Long, Avany         10 Chamberlain              28.00                   3   8
3 Fernholz, Kadye      9 Miller                   28.37                   3   6
4 Mousseau, Latisha    9 Mobridge-Pol             28.42                   3   5
5 Zahn, Megan          8 Mobridge-Pol             29.47                   3   4
6 Eagleman, Hailee    10 Cheyenne-Eag             29.87                   3   3
7 VanDusseldorp, Kat  10 Stanley Coun             30.65                   3   2
8 Schaefers, Kassie   11 Miller                   30.74                   2   1
9 Rust, Mercedes      12 Cheyenne-Eag             30.83                   3
10 Ketelhut, Abby       9 Miller                   31.03                   2
11 Hand, Ella           9 Stanley Coun             31.72                   2
12 Garrigan, Gabby     10 Cheyenne-Eag             31.89                   1
13 Sommars, Kennedy     9 Stanley Coun             32.46                   2
14 Riedelmayer, Judit  10 Chamberlain              33.74                   1
— Comes Flying, Tale   7 Crow Creek                  NT                   2
— Ross, Francesca      8 Crow Creek                  NT                   1
— Wells, Madison       8 Crow Creek                  NT                   2

Girls 400 Meter Dash
==========================================================================================
Meet Record: R 59.13  1985        A. VonWald, Hoven
1:00.70  HH
Name              Year School                  Finals                        H# Points
==========================================================================================
1 Sorensen, Makenzie  10 Chamberlain            1:05.55                   2  10
2 Keller, Abby         9 Mobridge-Pol           1:08.61                   2   8
3 Rust, Mercedes      12 Cheyenne-Eag           1:10.42                   2   6
4 Thompson, Tyrel      9 Mobridge-Pol           1:11.25                   2   5
5 Sommars, Kennedy     9 Stanley Coun           1:11.55                   2   4
6 Keeter, Annie       11 Miller                 1:11.72                   2   3
7 Riedelmayer, Judit  10 Chamberlain            1:15.97                   1   2
8 Vines, Miranda       9 Cheyenne-Eag           1:16.16                   2   1
9 Fallis, Traelene    11 Crow Creek             1:17.21                   1
10 Staehelin, Seraina  11 Chamberlain            1:21.91                   2
11 Miner, Dominique    11 Cheyenne-Eag           1:25.62                   1

Girls 800 Meter Run
=======================================================================================
Meet Record: R 2:24.80  1987        S. Gisi, Ipswich
2:26.70  HH
Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
1 Byers, Ella         10 Chamberlain            2:29.95                   10
2 Fallis, Traelene    11 Crow Creek             2:53.50                    8
3 Ristau, Jessie      12 Chamberlain            2:54.71                    6
4 Sargent, Brooke     10 Miller                 3:04.50                    5
5 Staehelin, Seraina  11 Chamberlain            3:14.59                    4
6 DuBray, Madison      7 Cheyenne-Eag           3:46.07                    3
— Brietling, Abby     10 Miller                      NT

Girls 1600 Meter Run
=======================================================================================
Meet Record: R 5:16.55  1987        S. Gisi, Ipswich
5:26.90  HH
Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
1 Byers, Ella         10 Chamberlain            5:22.01 HH                10
2 Archambault, Devin   9 McLaughlin             6:03.71                    8
3 Jessen, Sydney       9 Miller                 6:36.20                    6
4 West, McKenzie       7 Cheyenne-Eag           6:46.56                    5
5 Sargent, Brooke     10 Miller                 7:00.26                    4
6 Lends His Horse, D  10 Cheyenne-Eag           7:47.82                    3
7 Red Bird, Carolyn   10 McLaughlin             8:01.20                    2
— Brietling, Abby     10 Miller                      NT

Girls 3200 Meter Run
=======================================================================================
Meet Record: R 11:45.16  1986        S. Gisi, Ipswich
12:03.80  HH
Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
1 Byers, Ella         10 Chamberlain           11:54.69 HH                10
2 Hutmacher, Abby      7 Chamberlain           13:45.57                    8
3 Archambault, Devin   9 McLaughlin            14:08.90                    6
4 West, McKenzie       7 Cheyenne-Eag          15:27.99                    5
— Red Bird, Carolyn   10 McLaughlin                  NT

Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================================
Meet Record: R 14.90  1998        J. Morgan, Lyman
Meet Record: R 14.90  2013        Emma Steers, Miller
15.80  HH
Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
1 Jones, Tori         12 Stanley Coun             15.79 HH                10
2 Fernholz, Kadye      9 Miller                   15.96                    8
3 Long, Avany         10 Chamberlain              16.20                    6
4 Jewett, Sal         12 Cheyenne-Eag             18.35                    5
5 Ketelhut, Abby       9 Miller                   18.87                    4
6 Hough, Ciara        11 Chamberlain              20.29                    3
7 Ross, Francesca      8 Crow Creek               22.48                    2
8 Chmela, Jayd         7 Chamberlain              22.72                    1

Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================================
Meet Record: R 48.46  1988        R. Rabern, Lyman
48.00  HH
Name              Year School                  Finals                        H# Points
==========================================================================================
1 Jones, Tori         12 Stanley Coun             48.69                   2  10
2 Long, Avany         10 Chamberlain              51.11                   2   8
3 Ketelhut, Abby       9 Miller                   53.72                   2   6
4 Pawlowski, Teanna   11 Miller                   55.50                   2   5
5 Ross, Francesca      8 Crow Creek               59.32                   1   4
6 Jewett, Sal         12 Cheyenne-Eag             59.41                   2   3
7 Hand, Ella           9 Stanley Coun             59.65                   1   2
8 Jessen, Sydney       9 Miller                 1:00.25                   1   1
9 Chmela, Jayd         7 Chamberlain            1:03.15                   2

Girls 4×100 Meter Relay
=======================================================================================
Meet Record: R 51.60  1977        Eureka
Wolff, Neuharth, Kramlick, Libis
52.20  HH
School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
1 Stanley County                                  54.16                   10
1) Jones, Tori 12                  2) Dradeset, Andi 12
3) Drageset, TJ 11                 4) Sweetman, Jennifer 11
2 Mobridge-Pollock                                55.18                    8
1) Feist, Myia 9                   2) Henderson, Landyn 8
3) Zahn, Megan 8                   4) Weintjies, Emily 8
3 Miller                                          55.22                    6
1) Werdel, Shaly 12                2) Pawlowski, Teanna 11
3) Schlechter, VonnaGail 9         4) Fernholz, Kadye 9
4 Chamberlain                                   1:01.61                    5
1) Chmela, Jayd 7                  2) Shepherd, Isabella 7
3) Swanson, Gracie 11              4) Hough, Ciara 11
5 Cheyenne-Eagle Butte/Takini                   1:07.54                    4
1) Ducheneaux-Clown, Bryanna 10    2) Rousseau, Jastyn 10
3) Reindl, Eliana 10               4) Knight, Ahanni 10
— Crow Creek                                         NT

Girls 4×200 Meter Relay
=======================================================================================
Meet Record: R 1:47.40  1977        Eureka
Wolff, Neuharth, Kramlick, Libis
1:50.50  HH
School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
1 Mobridge-Pollock                              1:55.84                   10
1) Feist, Myia 9                   2) Mousseau, Latisha 9
3) Henderson, Landyn 8             4) Weintjies, Emily 8
2 Miller                                        1:56.10                    8
1) Werdel, Shaly 12                2) Pawlowski, Teanna 11
3) Schlechter, VonnaGail 9         4) Fernholz, Kadye 9
3 Stanley County                                1:58.12                    6
1) Dradeset, Andi 12               2) VanDusseldorp, Katelynn 10
3) Drageset, TJ 11                 4) Sweetman, Jennifer 11
4 Chamberlain                                   2:08.87                    5
1) Swanson, Gracie 11              2) Shepherd, Isabella 7
3) Sharping, Taylor 12             4) Riedelmayer, Judith 10
5 Cheyenne-Eagle Butte/Takini                   2:42.80                    4
1) Berndt, Jessica 11              2) Lawrence, Logan 9
3) Waloke, Day Anara               4) Crow Ghost, Chantay
— Crow Creek                                         NT

Girls 4×400 Meter Relay
=======================================================================================
Meet Record: R 4:07.25  1985        Hoven
Litzen, Schaefer, Schaefer, VonWald
4:15.50  HH
School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
1 Mobridge-Pollock                              4:41.85                   10
1) Henderson, Lauren 12            2) Keller, Abby 9
3) Henderson, Landyn 8             4) Mousseau, Latisha 9
2 Chamberlain                                   4:45.33                    8
1) Shepherd, Isabella 7            2) Hutmacher, Abby 7
3) Ristau, Jessie 12               4) Byers, Ella 10

Girls 4×800 Meter Relay
=======================================================================================
Meet Record: R 9:55.52  1986        McLaughlin
Olson, Heid, Vermillion, Miller
10:13.80  HH
School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
1 Chamberlain                                  11:45.04                   10
1) Hutmacher, Abby 7               2) Shepherd, Isabella 7
3) Staehelin, Seraina 11           4) Ristau, Jessie 12
2 Miller                                       12:00.39                    8
1) Keeter, Annie 11                2) Sargent, Brooke 10
3) Brietling, Abby 10              4) Jessen, Sydney 9

Girls 1600 Sprint Medley
=======================================================================================
Meet Record: R 4:22.92  1985        Hoven
Spindler, Schaefer, Litzen, VonWald
4:31.00  HH
School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
1 Stanley County                                5:05.70                   10
1) Dradeset, Andi 12               2) VanDusseldorp, Katelynn 10
3) Sweetman, Jennifer 11           4) Drageset, TJ 11
2 Mobridge-Pollock                              5:20.19                    8
1) Feist, Myia 9                   2) Mousseau, Latisha 9
3) Thompson, Tyrel 9               4) Keller, Abby 9

Girls High Jump
=======================================================================================
Meet Record: R  5-04  2007        Sam Ostarello, Stanley County
4-11.00  HH
Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
1 Henderson, Lauren   12 Mobridge-Pol           4-09.00                   10
2 Henderson, Landyn    8 Mobridge-Pol           4-01.00                    8
3 Hough, Ciara        11 Chamberlain           J4-01.00                    6

Girls Long Jump
=======================================================================================
Meet Record: R 16-09.50  1985        A. Freidel, Gettyburg
15-11.00  HH
Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
1 Werdel, Shaly       12 Miller                15-10.50                   10
2 Long, Avany         10 Chamberlain           14-09.00                    8
3 Sorensen, Makenzie  10 Chamberlain           14-04.75                    6
4 Zahn, Megan          8 Mobridge-Pol          13-11.50                    5
5 Sharping, Taylor    12 Chamberlain           13-11.25                    4
6 Eagleman, Hailee    10 Cheyenne-Eag          13-11.00                    3
7 Weintjies, Emily     8 Mobridge-Pol          13-09.50                    2
8 Garrigan, Gabby     10 Cheyenne-Eag          11-11.00                    1
— Rust, Mercedes      12 Cheyenne-Eag                ND
— Wells, Madison       8 Crow Creek                  ND

Girls Triple Jump
=======================================================================================
Meet Record: R 35-01.75  2013        Jamie Mentzer, Miller
33-06.00  HH
Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
1 Werdel, Shaly       12 Miller                34-06.25 HH                10
2 Schlechter, VonnaG   9 Miller                31-02.75                    8
3 Hough, Ciara        11 Chamberlain           29-08.00                    6
4 Zahn, Megan          8 Mobridge-Pol          28-00.00                    5
5 Chmela, Jayd         7 Chamberlain           27-09.00                    4
6 Sharping, Taylor    12 Chamberlain           24-07.25                    3

Girls Shot Put
=======================================================================================
Meet Record: R 43-10  2004        A. Baxter, Redfield
36-01.00  HH
Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
1 Handel, Mady        10 Chamberlain           35-10.25                   10
2 Smith, Kalyssa      12 Stanley Coun          33-00.50                    8
3 Brooks, Elise       10 Miller                28-10.50                    6
4 Mickelson, Callie   12 Mobridge-Pol          28-08.75                    5
5 Killsback, Emily     9 Mobridge-Pol          28-04.75                    4
6 Titze, Mady         10 Stanley Coun          27-10.50                    3
7 Miner, LeNita       12 Cheyenne-Eag          27-09.00                    2
8 Big Eagle, Marlene  12 Crow Creek            26-10.75                    1
9 Bird Horse, Gabrie  11 McLaughlin            26-05.00
10 Tichy, Hadley       10 Chamberlain           26-02.75
11 Manning, Katie      10 Miller                25-06.00
12 Pearmen, Kallie     12 Mobridge-Pol          24-10.50
13 Clown, Lauryn       10 Cheyenne-Eag          23-03.75
14 Berndt, Jessica     11 Cheyenne-Eag          22-06.00

Girls Discus Throw
=======================================================================================
Meet Record: R 133-08  2011        Jesse Parmely, Miller
109-06  HH
Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
1 Handel, Mady        10 Chamberlain          123-00.00 HH                10
2 Pearmen, Kallie     12 Mobridge-Pol          95-00.00                    8
3 Brooks, Elise       10 Miller                93-09.00                    6
4 Mickelson, Callie   12 Mobridge-Pol          91-06.00                    5
5 Smith, Kalyssa      12 Stanley Coun          89-03.00                    4
6 Titze, Mady         10 Stanley Coun          86-08.00                    3
7 Tichy, Hadley       10 Chamberlain           84-01.00                    2
8 Cota, Maria         11 Stanley Coun          83-11.00                    1
9 Miner, LeNita       12 Cheyenne-Eag          74-08.00
10 Clown, Lauryn       10 Cheyenne-Eag          72-07.00
11 Killsback, Emily     9 Mobridge-Pol          65-11.00
12 Lawrence, Logan      9 Cheyenne-Eag          58-09.50
— Bird Horse, Gabrie  11 McLaughlin                  ND

Boys 100 Meter Dash
===================================================================================
Meet Record: R 10.80  2007        Matt Nissen, Lyman
11.20  HH
Name                    Year School                 Prelims                  H#
===================================================================================
Preliminaries
1 Carter, JD                10 Stanley Coun             11.23Q                  2
2 Bauer, Nathan             11 Mobridge-Pol             11.35Q                  1
3 Gabriel, Dylan             9 Stanley Coun             11.34q                  2
4 Cerney, Dylan             11 Mobridge-Pol             11.58q                  1
5 Simpson, Joey             10 Miller                   11.66q                  2
6 Evans, Jett               11 Chamberlain              11.83q                  1
7 Garelli, Lorenzo          12 Chamberlain              12.04q                  2
8 Powers, Carson            11 Chamberlain              12.15q                  1
9 Cerney, Reese              9 Mobridge-Pol             12.27                   2
10 Nordstrom, Evan            7 Stanley Coun             12.44                   1
11 Mound, Dylan              10 Cheyenne-Eag             12.49                   2
12 Jones, Eli                10 Miller                   12.53                   1
13 Rousseau, Kameron         11 Cheyenne-Eag             12.95                   2
14 Eberhard, Andre            9 Cheyenne-Eag             19.78                   2
— Kindle, Jarek             11 Miller                      NT                   1

Boys 100 Meter Dash
=======================================================================================
Meet Record: R 10.80  2007        Matt Nissen, Lyman
11.20  HH
Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
Finals
1 Carter, JD          10 Stanley Coun             11.24                   10
2 Bauer, Nathan       11 Mobridge-Pol             11.28                    8
3 Gabriel, Dylan       9 Stanley Coun            J11.28                    6
4 Simpson, Joey       10 Miller                   11.56                    5
5 Cerney, Dylan       11 Mobridge-Pol             11.58                    4
6 Evans, Jett         11 Chamberlain              11.99                    3
7 Powers, Carson      11 Chamberlain              12.08                    2
8 Garelli, Lorenzo    12 Chamberlain              12.15                    1

Boys 200 Meter Dash
==========================================================================================
Meet Record: R 21.80  1998        E. Mink, Gettysburg
23.10  HH
Name              Year School                  Finals                        H# Points
==========================================================================================
1 Carter, JD          10 Stanley Coun             22.82 HH                2  10
2 Bauer, Nathan       11 Mobridge-Pol             23.08 HH                2   8
3 Mullaney, Henry     11 Miller                   23.50                   2   6
4 Gabriel, Dylan       9 Stanley Coun             23.90                   2   5
5 Simpson, Joey       10 Miller                   23.98                   2   4
6 Mound, Dylan        10 Cheyenne-Eag             24.70                   1   3
7 Garelli, Lorenzo    12 Chamberlain              24.79                   1   2
8 Steers, Evan        12 Miller                   24.96                   1   1
9 Evans, Jett         11 Chamberlain              25.02                   2
10 Donovan, Max        10 Chamberlain              25.26                   2
11 Howe, Daniel        10 Crow Creek               25.70                   2
12 Rousseau, Kameron   11 Cheyenne-Eag             27.13                   1
13 Goenhring, Bryston   8 Mobridge-Pol             27.45                   1
14 Neigel, Harley      11 Cheyenne-Eag             28.36                   1
— Herren, Ty          11 Stanley Coun                NT                   1

Boys 400 Meter Dash
==========================================================================================
Meet Record: R 49.69  1997        D. Orth, Mobridge
51.90  HH
Name              Year School                  Finals                        H# Points
==========================================================================================
1 Priebe, Tiegen      12 Chamberlain              52.94                   2  10
2 Marone, Rich        12 Chamberlain              54.32                   2   8
3 Frost, Fritz        12 Cheyenne-Eag             57.33                   2   6
4 Miller, Hayes        9 Chamberlain              58.00                   2   5
5 Fanning, Eli         9 Miller                   59.50                   2   4
6 Eisemann, Cayden     8 Mobridge-Pol             59.83                   2   3
7 Mound, Dylan        10 Cheyenne-Eag           1:00.07                   1   2
8 Halsey, Caden        9 Mobridge-Pol           1:01.97                   2   1
9 Herren, Ty          11 Stanley Coun           1:02.00                   1
10 Sivertsen, Kaden     9 Miller                 1:02.12                   1
11 Rousseau, Kameron   11 Cheyenne-Eag           1:02.49                   1
12 Waldner, Jaden       9 Mobridge-Pol           1:04.05                   1
— Hunter, Karst       10 Miller                      NT                   2

Boys 800 Meter Run
=======================================================================================
Meet Record: R 2:00.10  1979        J. Rausch, Huron
2:04.90  HH
Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
1 Meiners, Cale       11 Stanley Coun           2:12.12                   10
2 Lopez, Lucas        11 Chamberlain            2:13.83                    8
3 Frost, Fritz        12 Cheyenne-Eag           2:14.44                    6
4 Russell, Hunter     11 Miller                 2:20.76                    5
5 Wieczorek, Reid      9 Stanley Coun           2:24.61                    4
6 Habeck, Ryan        11 Stanley Coun           2:24.90                    3
7 Breitling, Camden   11 Miller                 2:26.43                    2
8 Jerome, Gabe         8 Mobridge-Pol           2:30.37                    1
9 Knox, Talon          9 Miller                 2:30.70
10 Torres, Luis        10 Cheyenne-Eag           2:35.30
11 Miller, Hayes        9 Chamberlain            2:36.40
12 Iron Hawk, Bradley  10 Cheyenne-Eag           2:37.45
13 Hopkins, Dylan      10 Chamberlain            2:49.70
14 Blankartz, Tyler     9 Mobridge-Pol           2:54.45
— Waldner, Jaden       9 Mobridge-Pol                NT
— Ratliff, Devon      11 Crow Creek                  NT

Boys 1600 Meter Run
=======================================================================================
Meet Record: R 4:31.64  1983        M. Uses Arrow, McLaughlin
4:42.30  HH
Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
1 Sargent, Cole       12 Miller                 4:51.17                   10
2 Meiners, Cale       11 Stanley Coun           5:06.64                    8
3 Lopez, Lucas        11 Chamberlain            5:16.66                    6
4 Breitling, Camden   11 Miller                 5:31.39                    5
5 Parmely, Trevor     12 Miller                 5:34.73                    4
6 Torres, Luis        10 Cheyenne-Eag           5:35.43                    3
7 Wieczorek, Reid      9 Stanley Coun           5:36.97                    2
8 Neigel, Harley      11 Cheyenne-Eag           5:43.38                    1
9 Iron Hawk, Bradley  10 Cheyenne-Eag           5:46.59
10 Thompson,jr., Wes   10 Crow Creek             5:47.02
11 Hopkins, Dylan      10 Chamberlain            6:04.96
12 Steilen, Breckin     9 Chamberlain            6:09.02
13 Blankartz, Tyler     9 Mobridge-Pol           6:19.88

Boys 3200 Meter Run
=======================================================================================
Meet Record: R 9:53.00  1983        M. Uses Arrow, McLaughlin
10:29.90  HH
Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
1 Sargent, Cole       12 Miller                10:29.12 HH                10
2 VanDenHemel, Shay   11 Stanley Coun          10:47.31                    8
3 Bertsch, Connor     11 Miller                11:03.21                    6
4 Phillips, Miles     12 Cheyenne-Eag          12:31.86                    5
5 Kennedy, Logan      11 Stanley Coun          12:45.13                    4
6 Thompson,jr., Wes   10 Crow Creek            12:55.71                    3
7 Steilen, Breckin     9 Chamberlain           13:08.94                    2
— McBride, Trevin      8 Crow Creek                  NT
— Thompson, Miami      8 Crow Creek                  NT

Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================================
Meet Record: R 15.09  2014        Hudson Priebe, Chamberlain
15.90  HH
Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
1 Weleba, Dakota      11 Mobridge-Pol             17.21                   10
2 Donovan, Max        10 Chamberlain              17.26                    8
— Priebe, Riggs       11 Chamberlain                 NT

Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================================
Meet Record: R 40.20  2013        Hudson Priebe, Chamberlain
42.10  HH
Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
1 Weleba, Dakota      11 Mobridge-Pol             44.90                   10
2 Donovan, Max        10 Chamberlain              45.29                    8
3 Knox, Garrett       10 Miller                   46.46                    6
4 Fulton, Dylan       12 Miller                   47.01                    5
5 Hannum, Riley       10 Stanley Coun             47.58                    4
6 Jones, Eli          10 Miller                   48.99                    3
— Priebe, Riggs       11 Chamberlain                 NT

Boys 4×100 Meter Relay
=======================================================================================
Meet Record: R 43.10  2002        Lemmon
44.90  HH
School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
1 Miller                                          46.23                   10
1) Kindle, Jarek 11                2) Simpson, Joey 10
3) Knox, Garrett 10                4) Mullaney, Henry 11
2 Stanley County                                  47.22                    8
1) Gabriel, Dylan 9                2) Hannum, Riley 10
3) Masteller, Morgan 12            4) Carter, JD 10
3 Mobridge-Pollock                                49.16                    6
1) Cerney, Dylan 11                2) Cerney, Reese 9
3) Reinhardt, Zane 8               4) Halsey, Caden 9
4 Chamberlain                                     50.10                    5
1) Evans, Jett 11                  2) Donovan, Max 10
3) Garelli, Lorenzo 12             4) Hutmacher, Nash 9
5 Crow Creek                                      51.47                    4
1) Howe, Daniel 10                 2) Dubray, Gage 12
3) Clairmont, Christian 11         4) Wind, Xavier 7

Boys 4×200 Meter Relay
=======================================================================================
Meet Record: R 1:31.20  2012        Mobridge-Pollock
Borah, Friesz, Schaefbauer, Friesz
1:34.10  HH
School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
1 Mobridge-Pollock                              1:36.64                   10
1) Cerney, Dylan 11                2) Cerney, Reese 9
3) Bauer, Nathan 11                4) Halsey, Caden 9
2 Miller                                        1:37.13                    8
1) Simpson, Joey 10                2) Hunter, Karst 10
3) Knox, Garrett 10                4) Mullaney, Henry 11
3 Chamberlain                                   1:37.84                    6
1) Evans, Jett 11                  2) Powers, Carson 11
3) Priebe, Riggs 11                4) Marone, Rich 12
4 Stanley County                                1:49.02                    5
1) Hannum, Riley 10                2) Herren, Ty 11
3) Hand, Austin 10                 4) Nordstrom, Evan 7
— Crow Creek                                         NT
1) Howe, Daniel 10                 2) Clairmont, Christian 11
3) Dubray, Gage 12                 4) Wind, Xavier 7

Boys 4×400 Meter Relay
=======================================================================================
Meet Record: R 3:28.30  1984        Gettysburg
Stoner, Johnson, Beringer, Johnson
3:33.80  HH
School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
1 Chamberlain                                   3:38.24                   10
1) Powers, Carson 11               2) Priebe, Riggs 11
3) Marone, Rich 12                 4) Priebe, Tiegen 12
2 Miller                                        3:45.96                    8
1) Knox, Garrett 10                2) Hunter, Karst 10
3) Russell, Hunter 11              4) Mullaney, Henry 11
3 Mobridge-Pollock                              4:01.38                    6
1) Goenhring, Bryston 8            2) Reinhardt, Gavin 8
3) Eisemann, Cayden 8              4) Reinhardt, Zane 8
4 Cheyenne-Eagle Butte/Takini                   4:03.19                    5
1) Rousseau, Kameron 11            2) Mound, Dylan 10
3) Frost, Fritz 12                 4) Neigel, Harley 11
5 Stanley County                                4:17.08                    4
1) Brown, Adam 11                  2) Hannum, Riley 10
3) Hand, Austin 10                 4) Herren, Ty 11
— Crow Creek                                         NT

Boys 4×800 Meter Relay
=======================================================================================
Meet Record: R 8:19.66  1997        Lyman
Griffith, McNaughton, McPeek, Hamer
8:39.30  HH
School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
1 Stanley County                                9:00.52                   10
1) Rosenberger, Logan 11           2) Wieczorek, Reid 9
3) Habeck, Ryan 11                 4) Meiners, Cale 11
2 Miller                                        9:02.37                    8
1) Bertsch, Connor 11              2) Fulton, Dylan 12
3) Russell, Hunter 11              4) Sargent, Cole 12
3 Mobridge-Pollock                              9:23.00                    6
1) Reinhardt, Zane 8               2) Eisemann, Cayden 8
3) Jerome, Gabe 8                  4) Henssler, Philip 11
4 Cheyenne-Eagle Butte/Takini                   9:53.84                    5
1) Torres, Luis 10                 2) Frost, Fritz 12
3) Neigel, Harley 11               4) Phillips, Miles 12
5 Chamberlain                                  10:36.34                    4
1) Hopkins, Dylan 10               2) Miller, Hayes 9
3) Steilen, Breckin 9              4) Lopez, Lucas 11
— Crow Creek                                         NT

Boys 1600 Sprint Medley
=======================================================================================
Meet Record: R 3:42.40  2002        Chamberlain
3:47.70  HH
School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
1 Stanley County                                4:00.91                   10
1) Carter, JD 10                   2) Gabriel, Dylan 9
3) Masteller, Morgan 12            4) Rosenberger, Logan 11
2 Mobridge-Pollock                              4:01.95                    8
1) Cerney, Dylan 11                2) Halsey, Caden 9
3) Cerney, Reese 9                 4) Henssler, Philip 11
3 Miller                                        4:18.77                    6
1) Steers, Evan 12                 2) Jones, Eli 10
3) Sivertsen, Kaden 9              4) Parmely, Trevor 12
4 Crow Creek                                    4:35.88                    5
1) Clairmont, Christian 11         2) Dubray, Gage 12
3) Wind, Xavier 7                  4) Thompson,jr., Wes 10
5 Chamberlain                                   4:51.73                    4
1) Mahnke, Will 10                 2) Hutmacher, Nash 9
3) Hopkins, Dylan 10               4) Miller, Hayes 9

Boys High Jump
=======================================================================================
Meet Record: R  6-07  1996        Cody Volmer, Lyman
5-11.00  HH
Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
1 Hunter, Karst       10 Miller                 5-03.00                   10
2 Dubray, Gage        12 Crow Creek            J5-03.00                    8
3 Steers, Evan        12 Miller                J5-03.00                    6
— Estes, Jarren          Crow Creek                  NH

Boys Long Jump
=======================================================================================
Meet Record: R 21-10  6/18/2017   Tiegen Priebe, Chamberlain
20-02.00  HH
Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
1 Priebe, Tiegen      12 Chamberlain           21-10.00RHH                10
2 Kindle, Jarek       11 Miller                20-08.00 HH                 8
3 Powers, Carson      11 Chamberlain           20-00.25                    6
4 Garelli, Lorenzo    12 Chamberlain           18-05.50                    5
5 Fanning, Eli         9 Miller                17-00.50                    4
6 Meyers, Chaseten     8 Mobridge-Pol          13-10.50                    3
7 Malmedal, Brady      9 Mobridge-Pol          10-09.25                    2
— Hand, Austin        10 Stanley Coun                ND

Boys Triple Jump
=======================================================================================
Meet Record: R 45-06  6/18/2017   Tiegen Priebe, Chamberlain
40-08.00  HH
Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
1 Priebe, Tiegen      12 Chamberlain           45-06.00RHH                10
2 Marone, Rich        12 Chamberlain           42-06.25 HH                 8
3 Kindle, Jarek       11 Miller                40-11.00 HH                 6
4 Hand, Austin        10 Stanley Coun          35-11.00                    5
5 Knox, Talon          9 Miller                32-11.50                    4
6 Meyers, Chaseten     8 Mobridge-Pol          32-08.00                    3
7 Malmedal, Brady      9 Mobridge-Pol          25-10.00                    2

Boys Shot Put
=======================================================================================
Meet Record: R 59-06.50  2006        Billy Hardcastle, Mobridge
48-02.00  HH
Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
1 Hoftiezer, Damon    12 Stanley Coun          52-09.50 HH                10
2 Hoftiezer, Brady    10 Stanley Coun          49-04.50 HH                 8
3 Hutmacher, Nash      9 Chamberlain           48-05.50 HH                 6
4 Johnson, Marshall   12 Miller                47-11.50                    5
5 Keller, Carson      11 Mobridge-Pol          46-00.75                    4
6 DeBoer, Caleb       11 Miller                39-07.00                    3
7 Wieseler, Joseph    10 Miller                36-11.75                    2
8 Spangenberg, Will   10 Stanley Coun          35-10.75                    1
9 Norder, Joshua       9 Mobridge-Pol          35-01.25
10 Honeycutt, Garrett  11 Mobridge-Pol          34-11.00
11 Red Dog, Kipp       10 Cheyenne-Eag          32-10.50
12 Mahnke, Will        10 Chamberlain           30-07.50
13 Eagle, Derrek       12 Cheyenne-Eag          30-06.50
14 Onyekwe, Elvis      11 Chamberlain           26-00.75
15 Petersen, Curtis    11 Cheyenne-Eag          25-11.00

Boys Discus Throw
=======================================================================================
Meet Record: R 174-08  2011        Daniel Roberts, Mobridge-Pollock
140-05  HH
Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
1 Hoftiezer, Damon    12 Stanley Coun         154-00.00 HH                10
2 Keller, Carson      11 Mobridge-Pol         141-07.00 HH                 8
3 Hutmacher, Nash      9 Chamberlain          141-06.00 HH                 6
4 Johnson, Marshall   12 Miller               126-07.00                    5
5 Norder, Joshua       9 Mobridge-Pol         117-07.00                    4
6 Hoftiezer, Brady    10 Stanley Coun         115-08.00                    3
7 Honeycutt, Garrett  11 Mobridge-Pol         112-07.00                    2
8 DeBoer, Caleb       11 Miller               108-11.00                    1
9 Nielsen, Tracy       8 Stanley Coun         108-04.00
10 Red Dog, Kipp       10 Cheyenne-Eag          95-04.00
11 Harrell, Remington   9 Miller                93-09.00
12 Eagle, Derrek       12 Cheyenne-Eag          88-07.00
13 Mahnke, Will        10 Chamberlain           87-05.00
14 Petersen, Curtis    11 Cheyenne-Eag          67-09.00
— Onyekwe, Elvis      11 Chamberlain                 ND

Women – Team Rankings – 18 Events Scored
===============================================================================
1) Chamberlain                193        2) Mobridge-Pollock          118
3) Miller                     117        4) Stanley County             80
5) Cheyenne-Eagle Butte/Takin  55        6) McLaughlin                 16
7) Crow Creek                  15

Men – Team Rankings – 18 Events Scored
===============================================================================
1) Miller                     170        2) Stanley County            148
3) Chamberlain                143        4) Mobridge-Pollock          109
5) Cheyenne-Eagle Butte/Takin  36        6) Crow Creek                 20