frontier1
221

Thursday night scores

AP-SD-BKH–Prep Scores,0026
Thursday’s Scores
By The Associated Press
BOYS BASKETBALL
Aberdeen Christian 52, Potter County 51
Akron-Westfield, Iowa 78, Alcester-Hudson 46
Andes Central/Dakota Christian 57, Mitchell Christian 41
Bison 59, McIntosh 21
Brandon Valley 68, Pierre 51
Britton-Hecla 63, Webster 55
Castlewood 60, Great Plains Lutheran 45
Chamberlain 58, Todd County 52
Chester 47, Baltic 36
Dupree 49, Lemmon 43
Faulkton 66, Edmunds Central 41
Freeman 79, Ethan 67
Herreid/Selby Area 62, Highmore-Harrold 44
Hill City 68, Lead-Deadwood 31
Ipswich 77, Northwestern 75
Irene-Wakonda 81, Centerville 25
Madison 72, Flandreau 55
Oelrichs 69, Crazy Horse 51
Parker 54, Hanson 40
Parkston 39, Wagner 37
Rapid City Central 69, Sturgis Brown 52
Rapid City Christian 62, Harding County 43
Sanborn Central/Woonsocket 62, James Valley Christian 55
Scotland 59, Avon 50
Sioux City, East, Iowa 62, Sioux Falls Lincoln 57
St. Thomas More 57, Custer 30
Sully Buttes 60, Miller 50
Tiospa Zina Tribal 90, Wilmot 59
Tri-Valley 59, Mt. Vernon/Plankinton 53
Vermillion 72, Lennox 66
Viborg-Hurley 54, Gayville-Volin 41
Warner 45, Langford 44
West Central 79, Garretson 73
West Sioux, Hawarden, Iowa 74, Canton 71
Bon Homme 69, Winner 52
Wright, Wyo. 62, Belle Fourche 60
Jones County Tournament
First Round
Lyman 77, Kadoka Area 64
Stanley County 51, Colome 46
White River 82, Bennett County 39

Jones County 62, Phillip 33

West River Tournament
First Round
Faith 63, Moorcroft, Wyo. 22
Hot Springs 73, Edgemont 23
Upton, Wyo. 71, Newell 41
Wall 57, New Underwood 26
GIRLS BASKETBALL
Akron-Westfield, Iowa 51, Alcester-Hudson 20
Andes Central/Dakota Christian 47, Mitchell Christian 27
Avon 60, Scotland 23
Bennett County 53, Stanley County 37
Burke/South Central 66, Colome 28
Canistota 55, Dell Rapids St. Mary 48
Chester 55, Baltic 38
Colman-Egan 32, Estelline 30
Crazy Horse 80, Takini 30
Dakota Valley 70, MVAO-CO-U, Iowa 24
DeSmet 62, Elkton-Lake Benton 23
Deubrook 71, Arlington 26
Faulkton 87, Edmunds Central 46
Groton Area 37, Sisseton 32
Hanson 54, Parker 41
Hill City 37, Lead-Deadwood 36
Irene-Wakonda 79, Centerville 24
Kimball/White Lake 54, Gregory 28
Menno 80, Bridgewater-Emery 66
Mitchell 51, Yankton 40
Parkston 57, Wagner 47
Pine Ridge 52, Little Wound 44
Rapid City Central 45, Sturgis Brown 40
Red Cloud 59, Douglas 39
Sioux Falls Christian 60, Tea Area 41
Sully Buttes 60, Miller 46
Sundance, Wyo. 58, Harding County 34
Vermillion 60, Lennox 51
Viborg-Hurley 52, Gayville-Volin 28
Waubay/Summit 58, Florence/Henry 42
West Central 42, Crofton, Neb. 35
West Sioux, Hawarden, Iowa 54, Canton 46
Winner 82, Bon Homme 39

AP-WF-01-12-18 0901GMT