frontier1
221
Mason-Funeral-Home
Cherry-Todd-Electric

Area Sports Schedule

April 18th

Club Baseball

Hot Springs at Todd County

 

Boys and Girls Golf

Jones County at Philip

 

Girls Golf

Gregory and Platte at Burke Invite

 

Boys Golf

Burke and Platte at Gregory Invite

Valentine and Ainsworth at O’Neill Invite

 

Track and Field

Burke, Kimball/White Lake and Chamberlain at Chad Greenway Relays in Mt. Vernon

Valentine and Ainsworth at West Holt Invite

Jones County at Sully Buttes Invite in Onida

Colome at Flyer Invite in Freeman

Todd County and Winner at Pierre Legion Relays

 

April 19th

Golf

Burke/Gregory Meet

 

April 22nd

Club Baseball

Lead/Deadwood at Platte V only

Chamberlain at  Platte V/JV

Winner/Colome at Gregory County

 

Girls Golf

Chamberlain Tournament

 

April 23rd

Track and Field

Great Plains Conference Meet in Burke

Todd County at West River Invite in Pine Ridge

 

Club Baseball

Chamberlain at Winner/Colome

 

April 25th

Track and Field

Winner, Jones County and Gregory at Cecil Johnson Invite in Presho

Valentine and Ainsworth at Norfolk Classic

 

Boys Golf

Valentine and Ainsworth at North Central Triangular

 

Girls Golf

Chamberlain at Redfield/Doland Tournament

 

April 26th

Club Baseball

Chamberlain at Gregory County

Winner/Colome at Platte

Boys Golf

Valentine at Broken Bow Invite

Burke, Platte and Gregory at Scotland Invite

 

Girls Golf

Winner Invite

Burke, Platte and Gregory at Tyndall Invite

 

 

April 27th

Track and Field

Chamberlain, Colome, Jones County, Kimball/White Lake and Gregory at Platte Invite

Valentine and Ainsworth at Conference Meet in Broken Bow

Todd County at Black Hills Classic in Sturgis

 

Boys Golf

Ainsworth at West Holt Invite

 

April 28th

Club Baseball

Gregory at Todd County

St. Thomas More at Platte

Mitchell at Winner/Colome JV

 

April 29th

Boys Golf

Valentine and North Central at Ainsworth Invite

 

Club Baseball

Chamberlain at Platte

 

April 30th

Track and Field

Colome, Winner, Todd County, Kimball/White Lake and Gregory at Legends Meet in Burke

Chamberlain at Miller Invite

Jones County at Comet Classic in Rapid City

 

Boys and Girls Golf

Jones County at Bennett County

 

Girls Golf

Chamberlain at Dell Rapids Tournament

 

May 1st

Club Baseball

Platte at Winner/Colome

 

May 3rd

Club Baseball

Gregory County at Platte

 

Girls Golf

Winner Area, Jones County  and Chamberlain at Stanley County Invite

Gregory and Burke at Platte Invite

 

Boys Golf

Platte and Gregory at Burke Invite

Valentine and Ainsworth at Conference Meet in Cozad

 

Track and Field

Burke, Colome, Winner, Gregory, Kimball/White Lake and Chamberlain at Sioux Falls Invite at Howard Wood Field

Ainsworth at Valentine Invite

 

May 4th

Track and Field

Burke, Colome, Winner, Gregory, Kimball/White Lake and Chamberlain at Sioux Falls Invite at Howard Wood Field, Day 2

 

May 5th

Club Baseball

Platte at Hot Springs

Winner/Colome at Lead/Deadwood 1pm(MT)

Winner/Colome at St. Thomas More 3:30pm(MT)

 

May 6th

Boys Golf

Valentine and Ainsworth at North Central Invite

 

Girls Golf

Chamberlain at West Central Tournament

 

Boys and Girls Golf

Conference Meet in Presho

 

May 7th

Track and Field

Winner, Gregory, Platte-Geddes, Chamberlain and Burke at SESD Conference Meet in Tyndall

Burke, Colome and Kimball/White Lake at Ft. Randall Conference Meet in Armour

 

May 9th

Boys Golf

Ainsworth and O’Neill at Valentine Invite

 

Club Baseball

Gregory County at Winner/Colome

 

Girls Golf

Chamberlain at Madison Tournament

 

Track and Field

Valentine and Ainsworth at District Meet in Bayard

Lakota Nation Invite in Mission

 

May 10th

Club Baseball

Todd County at Hot Springs at 1pm

Todd County at Lead/Deadwood at 7pm

Winner/Colome at Chamberlain at 5:30pm

Girls Golf

Chamberlain at Winner Invite

Platte, Burke and Gregory at Tyndall Invite

 

Boys Golf

Gregory, Burke and Platte at Springfield Invite

 

Track and Field

Burke and Colome at Lezlie Blasius Meet in Kimball

Jones County at Conference Meet in Kadoka

 

May 11th

Club Baseball

Todd County at St. Thomas More at 1pm

 

May 13th

Club Baseball

Division Semi-FInals begin

 

Golf

Jones County and White River at Pre-Regions in Rapid City

 

May 16th

Track and Field

Winner, Todd County and St. Francis at Regions in Martin

Chamberlain at Regions in Miller

Burke, Colome, Gregory and Kimball/White Lake at Regions in Armour

Jones County, Lyman and White River at Regions in Presho

 

Girls Golf

Chamberlain at Tournament in Mobridge

 

May 17th

Boys and Girls Golf

Gregory, Burke and Platte at Pre-Regions in Mitchell

 

Track and Field

State Meet in Burke, Nebraska, Day 1

 

May 18th

Track and Field

State Meet in Burke, Nebraska, Day 2

 

May 20th

Club Baseball

Super Regionals

 

Boys and Girls Golf

Jones County and White River at Regions in Rapid City

 

Girls Golf

Winner Area and Chamberlain at Pre-Regions in Mitchell

 

May 21st

Golf

Gregory, Burke and Platte at Regions in Mitchell

Nebraska State Meet in Kearney, Day 1

 

May 22nd

Boys Golf

Nebraska State Meet in Kearney, Day 2

 

May 24th

State Track and Field, Day 1 in Tea for Class A

State Track and Field, Day 1 in Sioux Falls for Class B at Howard Wood Field

 

May 25th

State Track and Field, Day 2 in Sioux Falls

 

May 27th

Club Baseball

State Tournament in Sioux Falls, Day 1 at the Birdcage

 

May 28th

Girls Golf

Winner Area and Chamberlain at Regions in Mitchell

 

Club Baseball

State Tournament in Sioux Falls, Day 2 at the Birdcage

 

June 1st

Golf

Early bird two person scramble at the Winner Country Club

2 man scramble in Murdo

 

June 3rd

Girls Golf

Day 1 of State A Tournament in Aberdeen

Day 1 of State B Tournament in Mitchell

 

Boys Golf

Day 1 of State B Tournament in Mitchell

 

June 4th

Girls Golf

Day 2 of State A Tournament in Aberdeen

Day 2 of State B Tournament in Mitchell

 

Boys Golf

Day 2 of State B Tournament in Mitchell

 

June 8th

Golf

Member Guest Tournament in Burke

 

June 22nd

Golf

Frontier Motors 2 man tournament at the Winner Country Club

Battle of the Bridge in Platte between Burke and Platte

Venard Inc. Tournament in Murdo

 

July 4th

Golf

2 person tournament in Murdo

 

July 13th

Golf

Budweiser/Jorgensen’s/Grossenburg’s/Pepsi 4 person tournament at the Winner Country Club

Four Man Best Ball in Burke

2 man chapman in Murdo

 

July 27th

Golf

2 lady best ball at the Winner Country Club

Pink Ladies 4 person Tournament in Burke

Murdo Ford 2 person Tournament

 

July 28th

Golf

Benson-Haley-Gant one man scramble at the Winner Country Club

 

August 2nd

Golf

Dog Days Alumni and Friends Tournament in Burke

 

August 3rd

Golf

Winner Regional Tournament at the Winner Country Club

Ladies Tournament in Murdo

 

August 10th

Golf

Gregory County Cup in Gregory

 

August 11th

Golf

Winner Country Club Open

 

August 13th

Golf

Women’s City Tournament at the Winner Country Club

 

August 17th

Golf

Day 1 of the Ron Waller Member Guest Tournament in Winner

West Central Electric 3 person scramble in Murdo

 

August 18th

Golf

Day 2 of the Ron Waller Member Guest Tournament in Winner

White River One-Eye Tournament in Murdo

 

August 30th

Golf

WLAC Tournament in Winner

 

August 31st

Golf

BMW Open in Winner

 

September 1st

Golf

Wesson Littau Memorial Tournament in Winner

 

September 15th

Golf

Lambley /Sheppard Tournament in Burke